15 YAŞIMDA, 10 YAŞIMA YAZDIĞIM MEKTUP


Canım Zeypey “80 yaşınıza mektup yazın” demiş ve şu anda muhtemelen 80 yaşına bir mektup yazıyor. Benim de aklıma 15 yaşımda, 10 yaşıma yazdığım mektup geldi. Komik ve güzel bir mektup. Üzülüyorum çocukken yazdığım onlarca yazıyı, hoşuma gitmiyor diyerek attığım için. Kim bilir o zamanın ruhuna dair neler görecektim şimdi.

Sevgili Nino,
Bu mektup eline ulaştığında büyük bir ihtimalle sert halının üstünde uzanmış Teoman’ın On Yedi adlı parçasını dinleyip eşlik ediyorsundur. Sana özel mektup geldiğini öğrenince gözlerini Mavi Gözlü Dev gibi kocaman açtın ve suratına şirin bir hayret yerleştirdin. Biliyorum, kendine özel bir şeyler geldiği zaman çok mutlu ve ”havalı” oluyorsun. (Bir gün babanın doğum gününde gündüz koca bir buket yollaması gibi) Bugün 21 Haziran ve sen tam on yaşına girdin. Çiftli rakamlara geldim diyerek dolaşıyorsun etrafta bugün, biliyorum. Ama dikkat et çiftli rakamlara geldin mi bir bakmışsın kocaman olmuşsun, kocaman olmak sanıldığı kadar da güzel değil Dinocuk. İşte tam da bunun için bu mektup,çiftli rakamlara geldiğin için.

İleride insanlardan çok sıkılacaksın, onları sevmediğin için çok üzülecek hatta yalnızlık çekeceksin. Ama sen sen ol her zaman çok düşün, yalnız kalsan da, çok düşündüğün için yadırgansan da DÜŞÜN. Derin arkadaşları ara, umudunu hiç kaybetme. Bir gün gelecek ve herkes neşeyle boyadığı o maskelerden ayrılmak zorunda kalacak, bunu düşün.

Şu anda babanın kamerasını Duygu ile kurcalıyorsun ve yine bir reklam çekiyorsunuz. Sen fark etmiyorsun belki ama bunlar senin hayatın.

Mutlulukla hatırlayacağın bir sürü gün biriktiriyorsun, bak on yıllık bir birikimin var bile. İlkokul öğretmeninden yana hiç şanslı değilsin Selenciğim bunun farkındayım. Haksızlığa göz yumamıyorsun, küçük yaşına göre ilginç bir espri anlayışın var ve her zaman doğruyu söylüyorsun. Doğruyu söylediğin için öğretmenin kızacak sana ve seni öyle bir korkutacak ki ailene bile şikayet edemeyeceksin gözlüklü bayanı. Ama bunları yapma sen sen ol her zaman doğruları söyle. Arkadaşlarına karşı samimi olduğun için, onlara gerçek duygularını söylediğin için kızdı öğretmenin. Ama sen duyma onları, git bahçen de Akşam Sefalarının yapraklarından dolma sar. Çamurlardan köfte yap ve bisiklet sür. Bunları yaparken ki sevincin gülüşünden belli. Bisiklet sürerken babaannenin sesini işittiğinde bisikletini atacaksın ve koşarak camın önüne gidip babaannene bakacaksın, babaannen ağzına kocaman bir tavuk parçası verecek. Boğulmamaya gayret gösterirken bisikletine doğru koşacaksın.Dikkat et düşersin!

Hala sokaktasın, evet trenin geçtiğini gördün. Soldan gelip sağa doğru giden tren Gebze’ye geldi ve akşamüstü. İşte bu! Deden şahane yemekler yaptı ve yuvasına geliyor. Güneş batarken deden sokağın kıvrımından döndü bir şövalye gibi. “Dedeee!” diye bağırarak koşacak ve ona sarılacaksın. Ama iki kat daha fazla sarıl ona olur mu? Onu çok özleyebilirsin ileride. Şimdi konuşmaya başladın, dedene gününü “tüm” ayrıntılarıyla anlatıyorsun. “Dede Yeşim böyle dedi sonra Aykut ona kızdı, Şeyda da dedi ki…” şeklindeki ayrıntılarla dedeni boğuyorsun, ama deden seni ilgiyle dilediği için fark etmiyorsun. Sana bir sır vereyim mi; bu özelliğin hiç değişmeyecek. Liseye geldiğinde bile bu konuşma enerjin azalmayacak.

Teoman’ ın On Yedi adlı parçasında hiç bir söze takılmayıp on yedi on yediymiiiş kısmını dikkate alıyorsun. Pardon bir de “mektupları şişedeyken, bir de bakmış deniz yokmuş kısmı var, değil mi? Ve ablacığına “ablaaa ben on yedi yaşıma gelince bana bunu söyle olur mu?” diyorsun. Bekle bakalım on yedi yaşına geldiğinde ablan sana bu şarkıyı söyleyecek mi? Sana daha fazla yazmak isterdim ama saat on ikiye geliyor. Kendine iyi bak canavar kız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s