TOPRAK EV


The House of Earth. “This Machine Kills Fascist” [ Bu makine faşistleri öldürür ] yazılı gitarıyla tanınan büyük ozan Woody Guthrie’nin yazımını bitirmiş olduğu tek kitabı Toprak Ev. 1947’de tamamlanmış olmasına karşın kitap, yakın bir tarihte Johny Deep ve Dougles Brinkley’ in Rolling Stones dergisine Bob Dylan ile ilglili yaptıkları bir çalışmada gün yüzüne çıkar.

Henüz ilk sayfada kelimeleri peş peşe sabırsızlıkla okurken bir anda yukarı düzlüklerde esen rüzgarı etrafınızda hissetmeye başlayabilirsiniz. Çiftin yaşam mücadelesi pek çok yere ve zamana ait olsa da kitap 1930’larda Büyük Buhran döneminde Cap Rock kayalıklarında geçiyor. İnsana ait en basit ve doğal duygular ıssızlığın içine yerleşiyor ve kapitalist üretim sisteminin koyu gölgesi daima yaşantının üzerinde olsa da varoluştan gelen neşe son cümlelere kadar hissediliyor.

“Ev” düşüncesi insanla doğrudan “topraktan olma” üzerine kurulmuş ve ‘ait olma’ dünyada ‘ikamet etme’ hali bu birlik üzerinden anlatılmış. Ev üzerine yazılmış ya da öykülerinde evi arayan kitaplara ilgi duyan okuyucular için heyecan verici bir kitap Toprak Ev.

***

Kolektif Kitap,2014
Türkçesi: Evrim Öncül,2014
Kapak Resmi: Woody Guthrie*
Kapak Tasarımı:Deniz Akkol 

(Kapakta bulunan resim yazara ait ve elbette yazıyla büyük bir birlik içinde. Bölüm başlarındaki sulu boya eskizlere okumam boyunca geri dönüp benzer bir arzuyu paylaştım.)

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. nmeliseraydin dedi ki:

    Reblogged this on belkaninhareketligozlerserisi.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s