MUTLULUK NOKTANI TAKİP ET !


“Bizim için önemli olan iki şey var. Biri; güzel bir film izlediğimizde içimize dolan ‘şölen’ duygusu, diğeri ise daha önce gördüklerimizden farklı bir film ile karşılaştığımızda, içimizde hissettiğimiz bir ‘keşif’ duygusu.”
Burak Çevik

1240032_660099970691126_1706689812_n
Sinemanın, sinemacının gerektiği değeri görmediği bir dönemden geçiyoruz ve siz öğrenciler olarak bu sorunu kendinize dert ediniyor, bununla kalmayıp çözümü için güzel bir adım atarak tercih edilmeyen, kafa karıştırıcı değerli işlerin gösterimlerini gerçekleştiriyorsunuz. Bunun için size teşekkür etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle “Bilgi Sinema Kulübünün” düzenlediği film gösterimleri nasıl gerçekleşiyor, hangi tür filmler gösterime dahil, kimler katılabiliyor şeklinde ki ayrıntıları bilmeyen okuyucularımız için sizden öğrenelim.

Burak Çevik|| Gösterimler her cuma günü saat 16 ve 18 olmak üzere iki seans halinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Santral Kampüsü’nde, herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Her ayın başında açıkladığımız aylık bir programımız oluyor. Genellikle Türkiye’de gösterim şansı bulmamış, dağıtımcılar tarafından Türkiye hakları alınmamış, hatta belki de festivallere bile uğramamış ve biraz da seyirciye yeni deneyimler sunabilen filmleri göstermeye çabalıyoruz.

Böyle bir film gösterimi yapma fikri nasıl oluştu?

Ali Çamur|| Burak, okula başladığından beri yani neredeyse iki senedir sürekli ufak bir yerde, onun tabiriyle ‘garip filmler’ göstermek istiyordu. Ben ise bu filmlerin kimsenin ilgisini çekmeyeceğini ve o ufak salonda oturup filmi tek başına izlemek zorunda kalacağını söylüyordum. Bu senenin başında, “Neden olmasın? En kötü her cuma günü tek başımıza sevdiğimiz filmleri izlemiş oluruz!” dedi ve bu bana bir anda çok mantıklı gelmeye başladı.

Burak Çevik|| Bizim için önemli olan iki şey var. Biri; güzel bir film izlediğimizde içimize dolan ‘şölen’ duygusu, diğeri ise daha önce gördüklerimizden farklı bir film ile karşılaştığımızda, içimizde hissettiğimiz bir ‘keşif’ duygusu. Bu iki duygu bizim için çok değerli, bir nevi mutluluk noktamız. Bu nedenle de, ilk hazırladığımız bildirinin altına Joseph Campell’ın çok sevdiğimiz bir sözünü koyduk; “Follow your bliss.” (Mutluluk noktanı takip et.)

Fikir aşamasından sonra yolunuza nasıl devam ettiniz, kimler destekledi sizi?

Burak Çevik|| İlk etapta Ali ile birlikte, Bilgi Sinematek adında bir kulüp kurmayı planlıyorduk. Bu düşüncemizi, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Kulübü’nde aktif görev alan arkadaşlarımıza açtığımızda, Bilgi Sinema Kulübü’ndeki film gösterimlerini organize etmemizi teklif ettiler. Onların da desteği ile bir ay kadar Kafkaesk bir bürokratik zırvalıkla uğraştıktan sonra, Santral’de rutin olarak kullanabileceğimiz ufak bir salona sahip olabildik.

1425799_682059448495178_215641350_n

Şuanda bu işi yürüten ekipte kaç kişi çalışıyor, çalışma sisteminiz nasıl işliyor?

Burak Çevik|| Aylık programda gösterilecek filmlere Ali ile birlikte karar veriyoruz. Sonra Seda Yıldız, afiş görselini hazırlıyor. Bu süreçte Ege Başaran arkadaşımız basın bültenini hazırlayıp matbu ya da online dergilere, haber sitelerine Bilgi Sinema’nın aylık basın bültenini gönderiyor. Genellikle sosyal medyayı Ali yönetiyor. Sanırım en önem verdiğimiz noktalardan biri sosyal medya.

Ali Çamur|| İnsanlara nasıl ulaşabiliriz, sorusunu düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şey sosyal medya oldu. Hatta belki de ulaşabilmemizin tek yolu sosyal medya. Misal, kulübün internet sitesi yoktu. Bilgisinema.com ‘u açıp, merkezi bir sistem kurmaya çalıştık. Facebook ve Twitter’ı aktif olarak kullanmaya başladık. En önemlisi de bir mail listesi oluşturmaya başladık. Bu mail listemize kaydolanlara bazı öncelikler tanıyoruz.

Gösterimi yapılacak filmleri seçerken hangi ölçütleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Ali Çamur|| Burak’ın da bahsettiği şölen/keşif duygusu çok belirleyici oluyor. Bir diğer unsur da, gösterdiğimiz filmlerin herkesin bulabileceği filmler olmaması. Çoğunlukla internette, torrent sitelerinde vs. bile bulunmayan filmleri gösteriyoruz. Zira insanlar, evlerinde izleyebildikleri filmleri gidip başka bir yerde izlemek için oldukça üşengeçler.

Burak Çevik|| Üşengeç diye genellememek lazım. Arada, filmi büyük perdede ve karanlık bir salonda izlemenin önemine inanan bizim gibi istisnalar çıkabiliyor.

Etkinlikte neredeyse 1 ayı ardınızda bıraktınız. Bu zaman diliminde seyirci tarafından nasıl geri bildirimler aldınız? Salonun doluluk oranı nasıldı? Seyirci katılımı olsun size gelen tepkiler olsun beklentilerinizle örtüşüyor muydu?

Ali Çamur|| İlk gösterimde, salonda sadece Burak ile ikimiz vardık. Ardından filmin ortasında biri geldi ve arkalara oturdu. Sonra başka insanlar da geldi ve gösterimi 18 kişi ile bitirdik.

Burak Çevik|| Genellikle gösterimlere yirmi kadar kişi katılıyor. Oran – orantı ile konuşacaksak bu ufacık salonumuzun yarısı demek. Bu nedenle insanların gelmeden önce bilgi@bilgisinema ‘ya mail atarak rezervasyon yaptırmalarını rica ediyoruz. Bir gün rezervasyon sayımız 40’ı geçerse ne yapacağımızı da bilemiyoruz!

Ali Çamur|| Açıkçası gösterimlere sıfır bir beklentiyle başladığımız için, yirmi kadar insanın gelip bizimle böylesi filmleri izlemesi bazen şaşırtıcı geliyor. Acaba bir gün o salonun tamamını dolu görebilecek miyim, diye merak ediyorum.

Seyircinin filmlere karşı tepkisi nasıl oluyor, bunu gözlemleyebilme imkânı buldunuz mu?

Burak Çevik|| Film sonrasında, filmler hakkında konuşma fırsatımız oluyor. Ben genellikle aynı şeyi diyorum; “Ne hissettiğinizi merak ediyorum çünkü ne hissettiğiniz, ne anladığınızdan daha önemli!” Gerçekten de tek merakım buna dair. Birçok kişi, daha önce böyle bir sinema ile karşılaşmadıklarını ve bunun çok ilginç bir deneyim olduğunu söylüyor. İnsanlara yeni kapılar açıp, yeni tatlar sunabilmek bizi memnun ediyor.

Son olarak film gösterimlerine paralel olarak ya da yine sinema ile ilgili geleceğe dönük planlarınız var mı? Film yapım atölyesi gibi mesela…

Ali Çamur|| Belki kulübün bünyesindeki diğer arkadaşlar ilerleyen zamanlarda böyle bir şey gerçekleştirebilir ama ben kendi adıma söylemeliyim ki; aklımda böyle bir şey yok.

Burak Çevik|| Benim de aklımda yok. Biz sadece anlamdan sıyrılarak, seyircide kendi anlamını yaratabilmiş filmleri seven ve kimse gelmese de, bir cuma akşamı oturup başbaşa, dört saat boyunca bu ‘küçük’ filmleri zevkle izleyecek iki yakın dostuz.

Siz de güzel bir cuma akşamı geçirmek istiyorsanız Bilgi Sinema Kulübünün mail grubuna katılın ve yerinizi ayırtın. Kabataş’tan kalkan servisler sayesinde Santral Kampüsüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için;

http://www.bilgisinema.com/

https://www.facebook.com/BilgiSinemaKulubu
https://twitter.com/bilgisinema

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s